Conference Chairman

Chair:

Dr Erdem Ozturk

Co-Chairs:

Dr Tom Mcleay, Dr Rashid M’Saoubi

Local Organising Committee 

Adam Brown

Pete Crafworth

Dave Curtis

Hassan Ghadbeigi

Mohammed El Hofy

Carl Hitchens

Kevin Kerrigan

Vaibhav Phandis

Tom Robinson

Sabino Ayvar Soberanis

Jon Stammers

Chris Taylor

Nikolaos Topaoglou

Scientific Committee

Mustapha Abouridouane, Germany

Matthew A.Davies, USA

Yusuf Altintas, Canada

Pedro-José Arrazola, Spain

Viktor Astakhov, USA

Aldo Attanasio, Italy

Helmi Attia, Canada

Jan Christian Aurich, Germany

A.K Balaji, USA

Dirk Biermann, Germany

K. Bouzakis, Greece

Ekkard Brinksmeier, Germany

Erhan Budak, Turkey

Gerry Byrne, Ireland

Olivier Cahuc, France

Madalina Calamaz, France

Elisabetta Ceretti, Italy

Srinivasan Chandrasekar, USA

Tom Childs, UK

Jean-Philippe Costes, France

Alain D’Acunto, France

Berend Denkena, Germany

Gilles Dessein, France

Zhang Dinghua, China

Emmanuel Duc, France

Daniel Dudzinski, France

Mohamed El Mansori, France

Luigino Filice, Italy

Michael Fontaine, France

Guillaume Fromentin, France

Benoit Furet, France

Guenael Germain, France

Edvard Govekar, Slovenia

Wit Grzesik, Poland

Yuebin Guo, USA

Hédi Hamdi, France

Jean-Yves Hascoët, France

Hong Hocheng, Taiwan

Lu Hong, China

Ichiro Inasaki, Japan

R.S. Jadoun, India

I.S. Jawahir, USA

K. Jemielniak, Poland

Yigit Karpat, Turkey

Yusuf Kaynak, Turkey

Hossam Kishawy, Canada

Fritz Klocke, Germany

Phil Koshy, Canada

Yann Landon, France

Ismail Lazoglu, Turkey

Jurgen Leopold, Germany

Christophe Lescalier, France

Philippe Lorong, France

Tarek Mabrouki, Tunisia

Takashi Matsumura, Japan

Shreyes Melkote, USA

Abdelhadi Moufki, France

Rachid M’Saoubi, UK

Mohammed Nouari, France

Horejs Otakar, Czech Republic

José Outeiro, France

Tugrul Ozel, USA

Erdem Ozturk, UK

Gérard Poulachon, France

Franci Pusavec, Slovenia

Joël Rech, France

Pedro Rosa, Portugal

Frédéric Rossi, France

Volker Schulze, Germany

Luca Settineri, Italy

Neil Sims, UK

Sein Leung Soo, UK

Roberto Teti, Italy

Christophe Tournier, France

Domenico Umbrello, Italy

Luis Uriarte, Spain

Jun Wang, Australia

Zhirong Liao, UK

Sébastien Campocasso, France